Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог АФРОДИЗИЈАЧКИ СОСТОЈКИ

АФРОДИЗИЈАЧКИ СОСТОЈКИ

Драги членови, девојките и дечките од тимот на [Lush](https://www.lush.com.mk/) овој пат решија да не научат нешто повеќе за афродизијачките состојки, науката на посакување и науката зад љубовта. Како ова да не е доволно, тие повторно обезбедија интересни подароци за нашите најверни читатели. Затоа, не заборавајте да коментирате! ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/654bb330e8468be1d1306bb2d31cf0f9.jpg) ## Науката зад љубовта, страста и мирисите. Кога станува збор за афродизијаци, љубовта е буквално во воздухот! Миризливи свеќи, масажери, масла и повеќе, не е тешко да се најдат различни производи кои се специјално миризливи за да заискри романса. Тие мирисаат неодоливо, но главното прашање е: како всушност функционираат? ## Науката на посакувањето Желбата, посакувањето на нешто се создава во нашите глави. Добро, не целосно, но секако започнува во нашиот мозок. Се активира кога гледаме, слушаме, размислуваме, мирисаме, вкусуваме или допираме нешто што ги поттикнува нашите сетила. Откако тоа ќе се случи, сигналите се испратени од нашиот мозок во нашиот нервен систем и БАМ! Ние сме обземени од страст и посакување. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/70866cf652fdb7d8fdc46b9fbd81ef9a.jpg) ## Што се афродизијаци? Со векови, различни видови храна, парфеми и етерични масла имаат репутација за зголемување на нашите либида. Овие афродизијаци доаѓаат во многу форми, но мирисите на чоколадо, ванила, цимет, лаванда, роза и јасмин се вели дека навистина се нашите подигнувачи на возбуда. Но, што е она во нив кое всушност, не привлекува? ## Темно чоколадо Сакате темно чоколадо? Од неговиот вкус до неговата арома, овој сензуален производ е поврзан со љубов и страст уште од времето на Ацтеките. Се верува дека само мирисот на чоколадо може да предизвика скок на допамин и бета-ендорфин, кои го зголемуваат чувството на задоволство. Тоа е само една од причините да го најдете во нашите масажери Dirty и Soft Coeur. Па грабнетe партнер и пружете му незаборавна масажа. ## Ванила Кога станува збор за опојни мириси, ванилата е повторно на врвот на листата - не е ни чудо што ќе ја најдете речиси насекаде. Од сапуни до масажери и путери за тело, овој природен расположувач ќе ви создаде еуфоричен ефект во вашиот мозок и ќе направи да се почувствувате – ох, толку добро! Само протријте малку од Sympathy for the skin нашиот лосион за тело и дланки по целото ваше тело и откријте го ефектот сами. ## Цимет Циметот има долга историја како афродизијак. Според голем број на студии, циметот може да ги зголеми сексуални апетити кога се конзумира. Тој буквално го загрева вашето тело (и, на тој начин, вашиот сексуален нагон) што го прави совршен додаток за состанок со љубената личност. Додадете малку "топлина" во вашата посебна ноќ со Wiccy Magic Muscles путерот за масажа. Направен со лист од цимет и масло од нане, вие и партнерот со сигурност ќе се загреете од овој путер за масажа. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/6693244f0c0045fc18657b2c700484f2.jpg) ## Лаванда Можете да мислите за лавандата како средство за релаксација и ќе бидете во право! Всушност, тоа е една од главните причини зошто ние користиме толку многу масло од лаванда во производите, како нашата Twilight шумлива топка и Dream cream лосионот за тело, кои се направени за да им помогнат на вашиот ум и тело да се чувствувате смирени и релаксирани. Сепак, овој прекрасен мирис, исто така, се смета како "билка на љубовта" со векови. Низ историјата, луѓето ги користеле гранчињата на лаванда и маслото за да им дадат на облеката и постелнината сензуален мирис. Само едно помирисување може да помогне да се релаксира умот и стимулираат вашите сетила, исто така. ## Рози Како древен симбол на љубовта, розите се тука со векови. Цветовите содржат една хемикалија наречена фенилетиламин која е делумно одговорна за изразито убавата арома. По само една помирисување, розата веднаш ќе направи да се чувствуваме посреќни, порелаксирани и љубовни! Нанесете го нашиот Ro’s argan регенератор за тело додека сте во бањата и дозволете да ве опие со својата мешавина од арган и масло од рози. ## Јасмин Сладок и пријатен, јасминот има цветен, опоен мирис кој долго време се поврзува со интимноста и романсата. Неговиот моќен мирис се вели дека ќе им помогне и на вашето либидо и самодовербата. Може да го најдете во нашиот парфем Lust koj ќе направи да се чувствувате секси, неодоливо и привлечно! :") На корисните информации им нема крај! Доколку сакате да дознаете нешто повеќе за self-preserving, кликнете [тука](http://mojagarderoba.mk/blog/156/shto-e-self-preserving)! <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
Здраво, добитник на награда SOFT COEUR е Sara.T. Подарокот треба да се подигне со кодот којшто ќе биде испратен по приватна порака најдоцна до недела (05.03.2017) од продажното место на Lush во Skopje City Mall. Доколку истата не се подигне до недела, наградата ќе остане на користење на сајтот. Честитки до добитничката и наскоро се враќаме со нови интересни текстови и шанси за награди! :)
Vanila!
Go obozavam mirisot na jasmin :") <3
Темно чоколадо и цимет!! The best