Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог Дали се производите на LUSH безбедни за време на бременост

Дали се производите на LUSH безбедни за време на бременост

![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/a07c422ea407620449475ce047b5f9c0.jpg) Овој месец дознајте повеќе за бременоста и производите совршени за користење во текот на тие 9 месеци од нашиот омилен бренд за козметика [Lush](https://www.lush.com.mk/shop/info/11/lush-life-we-believe)! :") ******* Не само што се повеќето од нашите производи совршено безбедни за употреба во текот на бременоста, туку имаме и безброј производи кои ќе и помогнат на кожата да остане блескава, освежена, па дури и смирена без разлика во кој дел од бременоста се наоѓате. Доколку изберете да ги користите, треба да знаете дека повеќето Lush производи се сосема безбедни да се користат во текот на бременоста. Ние ги следиме сите насоки дадени од страна на Меѓународната асоцијација за мириси за да се осигураме дека сите наши парфеми се во рамките на нивото на безбедност за козметичка употреба, дури и за време на бременоста. Поголемиот дел од предупредувањата околу користење на етерични масла во текот на бременоста се однесуваат на нивното користење - дали да ги користите директно на кожата или не. Иако нашите производи не се штетни, вие секогаш треба да знаете како и кога да ги користите. На пример, шумлива или пенлива купка ќе ве релаксира и ќе се чувствувате неверојатно, но не дозволувајте водата да е премногу жешка. Капете се во топла или млака вода, која нема драстично да ја зголеми внатрешната температура на вашата амнионска течност. И колку поголем вашиот стомак расте, толку повеќе може да се чувствувате како да имате помалку рамнотежа, па не заборавајте да преземете мерки на претпазливост за да се избегне лизгање во кадата, особено ако сте користеле производ кој има какао путер како луксузни масла и путери за тело . Секогаш разговарајте со вашиот лекар, пред да ги користите производите со кои не сте запознаени. ## Дали постојат било какви производи кои треба да се избегнат за време на бременоста? Ние сме свесни дека секоја жена и секоја бременост е различна. Лосион за ладење на стапалата може да звучи како рај за една трудница, додека друга трудница ќе се откаже од употреба при помислата на патот кои треба да го мине за да се свитка и да стигне до стапалата. На крај, се зависи од вашите сопствени преференции и нивото на удобност за да се одлучите кои производи би сакале да ги користите. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/77e27f32c6fb8bd81eabc2de71088bc3.jpg) ## Дали LUSH продаваат парчиња чист какао путер? Не продаваме, но дали сте ги виделе нашите цврсти масажери? Тие во основа се тоа, путери за масажа. Но многу подобрени и побогати! Направени од какао и шеа путер, овие цврсти масажери, исто така, се помешани со етерични масла и други природни состојки. Тие се топат во контакт со вашата топла кожа и лесно се нанесуваат на стомакот, рацете, нозете и секаде на друго место каде ви е потребна худратација и мекост. Еден од омилените масажери кај трудниците е THERAPY. Therapy e масажер кој ќе го подобри изгледот на вашата кожа, благодарение на својата основа од шеа и какао путер и ќе и даде на кожата огромна еластичност како резултат на нероли – етеричното масло кое се наоѓа во овој [масажер](http://mojagarderoba.mk/alatki_za_razubavuvanye/masazheri). ## Што може да се користи за спречување на појавата на стрии? Стриите се предизвикани од растегнување на кожата најчесто при нагла промена на тежината. Значи, потребно е да се користат производи кои ќе ја направат вашата кожа еластична и хидрирана и што ќе и помогнат да ја одржи целокупната нејзина еластичност и тонот. Додека генетиката и други фактори си ја одигруваат својата улога во формирањето и појавата на стрии, една од најпознатите високо ценети навлажнувачки состојки за растечкиот стомак е какао путер. Ние го искористивме овој богат, смирувачки путер за вашата кожа во нашиот најпродаван Dream cream лосион за раце и тело кој е совршен за нежна и осетлива кожа. Какао путерот и маслиновото масло во него се комбинираат со омекнувачко овесно млеко, кое исто така ги смирува црвенилото и чешањето што понекогаш се предизвикани од истегнувањето на кожата. Ако барате производи кои ќе ги користите за време на капење, Butterball шумливата топка ќе ви помогне да се чувствувате опуштено, додека, исто така, ќе ја гали вашата кожа со парчиња на стопен путер од какао. Тоа е нежен начин да додадете малку влага на стомакот додека фино ќе се намириса вашето тело од прекрасното масло иланг иланг. За луксузна доза на какао путер под вашиот туш, тука се нашите путери/пилинзи за тело преполни со путери. Протријте го путерот по вашето мокро тело, исплакнете, а потоа исушете го телото. Buffy пилингот е преполнет со какао путер, шеа путер и мелени бадеми за пилинг на вашата кожа, додека King of skin освен какао и шеа путер содржи и авокадо и банани за да и помогне на онаа кожа на која и е потребна огромна хидратација и влажност. После овие путери нема да имате потреба од нанесување дополнителен лосион за тело бидејќи ќе излезете од бањата со мека, исхидрирана и омекната кожа. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/69b7e0a3a0e89350042c988b6451f3fe.jpg) ## Што друго е потребно за време на бременоста? Без разлика дали е летен период или едноставно чувствувате жештина и непријатност, нашите тоници се одличен начин да ја оладите кожата. Само прснете два – три пати по вашето лице, стомак и тело. Чувајте си шишенце од Eau Roma Water, Breath Of Fresh Air или Tea Tree Water во вашата чанта за да реагирате веднаш кога ќе ви е потребно. Секое од нив има исклучителен спој на ботаничка вода и есенцијални масла кои се одлични и за вашата кожа и за вашето расположение. Некои жени сакаат да ги користат и кога ќе започнат породилните болки. Помагаат како освежувач на телото и пријатно влијаат на сетилата со цел трудниците да се опуштат од контракциите. <3 <3 <3 <3 <3 Имаме ли тука бремени членки на кои добро би им дошол некој подарок од Lush? Или можеби некоја ваша блиска личност е бремена, па би сакале да ја изненадите со прекрасен производ? Пишете ни во коментар! За најсреќните следува изненадување! :")
Девојки, ви благодариме на учеството. овој пат за добитничка на наградата по случаен избор беше избрана членката OliviaP. Повеќе информации околу подигнување на наградата ќе бидат испратени во приватна порака. Уште еднаш честитки до добитничката и нареден месец очекувајте нови интересни совети и награди од нашиот партнер Lush. 8-)
Таман да ја изненадам братучетка ми која е веќе 5ти месец трудна .Мислам дека ваков подарок би и бил од корист и добро би и дошол,ипак се работи за LUSH..бренд кој е проверен 100% и е квалитет,кој нема штетни реакции и влијанија.Таман за чуствителноста на мајката и своето дете ❤️
Би сакала и јас да израдувам некого со ваков прекрасен подарок :)
Mojata super drugarka e bremena po tre pat vakov podarok bi i dosol odlicno.Pozz do nasiot LUSH.