Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог Прекрасна лаванда!

Прекрасна лаванда!

![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/12cc1c1903317997da094a25f1db35e1.jpg) Зарем има некој кој не ја сака прекрасната виолетова боја на лавандата или нејзиниот незаборавен мирис? Епа, нашите пријатели од [Lush](https://www.lush.com.mk/) имаат посебна лаванда која ја користат во нивните уникатни производи и во овој текст решија да ни откријат информација плус за истата. Прочитајте повеќе подолу! ******************** Нашата лаванда се одгледува високо помеѓу драматичните долини околу Рона во јужна Франција. Некогаш каде планинските стрмнини биле преполни со грмушки лаванда кои растеле на диво и природно, сега има уредни редови на совршени цветови. Господин Буси кој е еден од главните одгледувачи објаснува дека неговото семејство култивирало лаванда веќе три генерации. Неговиот дедо започнал со тоа што ги селектирал најдобрите видови кои растат прродно и ги култивирал на неговото земјиште за понатаму да ги одгледува за продажба. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/e67fe120cd8bbdec96050d452d93d869.jpg) Главниот вид кој се одгледува тука е lavendin, што е хибрид создаден од лаванда-lavendula augus-tifolia и lavendula latifolia. Во принцип е поголемо растение од вообичаената лаванда и има дршки кои се дрвени. Ги има истите благодети како лавандата во поглед на смирувањето, опуштањето, лечењето и благите антисептички својства, меѓутоа се разликува со поинтензивниот мирис. Овој вид кој што ние го купуваме е внимателно одгледуван и набран. Исечоците се земаат во фебруари и за нив се грижат во одгледувална пред да се пресадат во главните полиња за да можат да развијат добри корења.Се оставаат една година за да процветаат за бербата која следи, со тоа што квалитетот и бројноста се зголемува и зајакнува од година во година, просечно во текот на осум години. Потоа, земјата се раскопува и се остава да одмори. Се обрнува внимание на полињата од два хектари во текот на целата година, со тоа што одгледувачите често проверуваат и средуваат ако има појава на плевел и разни треви помеѓу редовите на лавандата. Цутењето се одвива во доцен јуни или јули, зависно од времето и се берат помеѓу јули и септември. Потребни се пет луѓе и околу четири пет дена за да се наберат цветовите, бидејќи грмушките се сечат индивидуално со срп и се врзуваат рачно пред да бидат закачени да се сушат на деликатните ветриња во тек од три дена. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/ac4865082612ed4080d6051176b2dc59.jpg) Остатокот од цветовите потоа се сечат побрзо и можат да бидат исушени само со тоа што ќе се наредат на сонцето, пред да бидат изнесени на подвижна лента за да се соберат многу вреќи со цветовите. Смирувачките својства на лавандата може да ги почувствувате во широк избор на нашите производи како Twilight шумпливата купка која е одлична подготовка за прошетка во земјата на соништата. Чистачот за лице Angels on Bare Skin со цветовите и маслото од лаванда со мелените бадеми и есенцијата од рози длабински ќе го исчистат лицето, притоа ќе го остават смирено и ќе дејствуваат на било какви црвенила и иритации, а мелените бадеми длабински ќе исхидрираат. Цврстиот шампон за коса Lullaby кој содржи бадеми, овес, камилица и смирувачка лаванда делува нежно и хидрирачки на скалпот и е одличен за детската коса. ************** Тоа е тоа драги наши. Доколку ве интересираат и други вакви корисни текстови спонзорирани од Lush, [прочитајте повеќе за афродизијачки состојки](http://mojagarderoba.mk/blog/161/afrodiziyachki-sostoyki) или за [self-preserving](http://mojagarderoba.mk/blog/156/shto-e-self-preserving)! <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
Lusssh always <3
Стварно се најдобри : ))))
Ova se cekase!!! Bravo najdobriii