Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог Под сонцето на Кенија

Под сонцето на Кенија

Овој месец нашите пријатели од Lush не носат на прошетка низ Кенија и фармите со авокадо, чии корисни состојки потоа се наоѓаат во нивните прекрасни и свежи производи. Уживајте! :") ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/d44545a962210cc5becb9506b2d09fa1.jpg) Рано изутрина во фарма од четири акри во Тика, 40 километри североисточно од Наироби, Кенија се шета гордата Черити помеѓу нејзините совршено одгледани дрвја со авокадо, нежно притискајќи ги плодовите за да провери дали се зрели. Тоа го прави постојано и притоа има доволно да обезбеди поголемиот дел од работите кои се потребни на нејзиното семејство во текот на една година. Неколку кокошки се тука за природното ѓубриво кое е потребно за да расте кафе, банани, манго, чили и зачини, како и макадамски ореви. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/ad6de2559cfec7b2bc559733260662fc.jpg) Сега во нејзините 80 години, Черити ја работи фармата со своето семејство повеќе од 40 години. Клучот на успехот се нејзините 23 дрва со авокадо, од кои повеќето ги насадила со сопругот пред 30 години. Денес, тие се високи и богати, заситени од постојаното сонце и нахранети од ѓубривото. Годишно даваат помеѓу 250-400 килограми на два вида на авокадо, а дрвото со најмногу род обезбедува дури 480 килограми авокадо годишно. Таа е една од стотина локални фармери кои ни носат зрели, органски авокада за да полесно ги преточиме во богати масла со постојана и фер цена. Кога авокадата се зрели, тие се берат со рака до каде е возможно, а притоа се сече плус дршка за да се задржи нивната свежина. Овошките кои се наоѓаат повисоко се берат со дрвена прачка која има остра кука на крајот. Потоа се пренесуваат во најбрз временски рок до местото каде стануваат златното масло кое го користиме во многу од нашите производи. На местото каде се обработуваат, овошките се ставаат на челични маси, таму се делат на пола, рачно се отстрануваат дршките и семките, веднаш пред машина да ги исече на мали парчиња додека не оксидирало авокадото. Овие парчиња потоа се сушат нежно во втора машина за да се презервираат пред да им се намали нутриционата вредност. Ако месото едноставно е ладно цедено, како многу масла, завршниот производ би бил зелен и несоодветен за употреба во козметиката бидејќи би ферментирал брзо. Наместо тоа, се носи во друга фабрика каде центрифуга ја врти зелената содржина со таква брзина, што различните густини се делат и сега жолто златното масло може да се оддели, во совршената состојба за користење во нашата [козметика](http://mojagarderoba.mk/kozmetika). ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/8cf1eccb97e3894add06b3fc64507b4a.jpg) Лесно, но неверојатно хранливо, го користиме во една од нашите најбогати креми за раце, но маслото е исто така доволно деликатно, па си го наоѓа местото и во нашите [креми за лице](http://mojagarderoba.mk/kozmetika/lice). Бидејќи авокадото е полно со моносатурирани масти, кои ја зацврстуваат косата, може да го најдете и во нашите регенератори за коса. Retread e тројно силен регенератор за коса во кој свежата диња со својата богата текстура ги освежува косата и скалпот, а маслото од органско авокадо заедно со јогурт од соја ќе ја омекнат и исхидрираат косата. Gorgeous е крем за лице кој е напра вен со свеж ананас кој обезбедува ензимско чистење на порите, масло од органско авокадо кое омекнува, хидрира и освежува и свежи цитрусни сокови кои ја охрабруваат кожата да остане матирана и помагаат при отстранување на мртвите клетки. Lemony Flutter e совршениот крем за омекнување на најтврдите делови: колената, лактите, петите, ноктите и кутикулите. Тие конечно ја добиваат грижата што ја заслужуваат, инфузијата од лимон осветлува и чисти, маслото од органско авокадо омекнува, а шеа путерот ќе даде прекрасна хидратација.
Kremite za race na Lush = nezamenlivi. Edinstveni sto ne gi sushat racete ako povtorno ne nanesesh. :") <3