Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог Парфемски мирис за коса

Парфемски мирис за коса

Новата 2018-та година ја почнуваме со интересен текст од нашите пријатели од Lush, кои овој пат решија да ни ги претстават иновативните парфемски мириси за коса кои се дел од [колекцијата на Lush за одржување на косата](https://www.lush.com.mk/shop/product/category/path/147/). Како и секогаш - уживајте! ******** Дали некогаш сте поминале ноншалантно покрај некој на улица, а притоа сте биле обземени од парфемот кој останува по нив и Ве замислува „Кој беше тоа?“? Французите имаат збор за тоа: sillage (силаж). Според експертите за парфеми Luca Turin и Tania Sanchez, зборот означува „трагата што останува во водата од бродовите кои минуваат; жаргон на индустријата за парфеми за трагата која останува од парфемот на некој што поминува. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/c7328886571f0668853f47b282fbdebb.jpg) Овие траги од мирис понекогаш се неверојатно уникатни и невозможни да не се забележат и притоа го изјаснуваат своето присуство како мегафонот во локалниот супер маркет. Друг пат, тие се скоро и непостоечки, блиску до кожата. Во средината лежи слатко место на мириси кои се претставуваат себеси нежно, па потоа се задржуваат во памтењето. Тука може да Ви го најавиме парфемското намирисување на Вашата коса. Косата е одличен дифузер на парфемскиот мирис и едно од најдобрите места кои може да се испрскаат за да импресионирате бидејќи ја намалува транзицијата преку различните ноти на парфемите. Па, така трае подолго и остава трага од олфакторни лебни трошки позади тој што го носи мирисот. Убаво е да напоменеме дека повеќето парфеми содржат алкохол кој може да ја исуши косата и да предизвика оштетување на краевите на косата. За да се олеснат ефектите на ова, можеби би сакале да пробате еден од трите пристапи: испрскајте го парфемот во воздухот пред да прошетате низ облакот што го остава и така да му дозволите да легне нежно; да нанесете парфем на четката за коса, па да ја расчешлате или едноставно да се избвегнат парфемит кои содржат алкохол во нив во целост. Нашиот регенератор за коса кој остава парфемски мирис – Happy Happy Joy Joy ја остава кожата со деликатно сензуален мирис на летно ветре во кое се мешаат масла од нероли и грејпфрут со флорални ноти на вода од рози и цвет од портокал. И, функционира без капка алкохол! Наместо тоа, смирувачкото бадемово млеко, хидратантниот глицерил и масло од јојоба се додадени за да ја одржат косата во одлична состојба, а притоа не ја натежнуваат надоле. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/3a3fdedefe98c4baee9d820b17a9a153.jpg) Можеби за Вас би бил подобар нашиот регенератор за коса American Cream кој е полн јагоди и дава сладок мирис? Нахранете ја Вашата коса со овој регенератор кој е полн со Витамин Ц и содржи свежи органски портокални за максимален сјај. Вашата коса ќе Ви биде благодарна, а исто и тие кои Ве одминуваат на улица и само може да ја мириснат трагата од јагоди што ќе ја оставите. Многу од есенцијалните масла и смоли се љубени поради нивните мириси кои го засилуваат и целосно менуваат расположението, покрај прекрасните ефекти на косата. Маслата од цимет ќе поттикнат здрав раст на косата во цврстиот шампон New Hair, додека смреката го балансира скалпот во Jumping Juniper, како и длабокиот здив од маслото од лимон кој се шири од Montalbano и ќе даде неверојатен сјај на косата предизвикувајќи ги кутикулите да рефлектираат повеќе светлина. За коса која има потреба да се електризира и менува стил во лоши временски услови, Sunny Day ќе се погрижи да без разлика што прави времето, косата да изгледа како зрак сончева светлина. Овој антистатички спреј за коса кој во исто време ќе Ви помогне да ја расчешлате заплетканата коса и мириса божествено со ноти на слатки темјанушки, флорален иланг иланг и длабоко заведувачки јасмин. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/979d55c608c91f3a7741eb2d3ea2bf03.jpg) Земјестите парфемски ноти на мовта од дабово дрво и сандалово дрво го будат мирисот на шума по свеж дожд во кремот за стилизирање Dirty Styling Cream кој е дел од парфемската Gorilla линија, со освежувачко масло од бор кој го смирува умот, додека заштитувачкиот јапонски восок и ленено семе ја хидрираат косата и овозможуваат да ја обликувате во Вашата омилена фризура. Протријте го низ косата за свежа коса со озбилно добар мирис. Ова би значело дека следен пат кога ќе делите божествен мирис наоколу со рекреирање на класична реклама за шампон, во бавна снимка со вртење од 180 степени – можете без страв да се вртите со знаењето дека правите чуда за состојбата на Вашата коса во исто време. Изберете од многуте уникатни производи за коса или нурнете се во свет на фини парфемски мириси за кои со задоволство ќе Ви помогнеме да го избереме вистинскиот за Вас!
American Cream :") како и сите производи сигурно и овој е прекрасен.
Немам пробано течен регенератор од Lush досега, не се ни сомневам во добриот мирис ^^
Happy Happy Joy Joy faveee <3 <3
Happy Happy Joy Joy faveee <3 <3
Lele American Cream :o :")