Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог Сите рози се драги

Сите рози се драги

![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/367b5e91c7e48dc2df11e5f77eab387c.jpg) По многуте интересни текстови во кои нашите пријатели од Lush ни раскажуваат приказни преку кои подобро можеме да ги запознеме нив, нивните производи како и нивниот принцип на работа, овој месец добивме одличен текст за апсолутот и маслото од рози. Уживајте! *************** Обожуваме кога користиме апсолут од рози и масло од рози во нашите производи, а сега сме едни од најголемите корисници на чисто масло од рози и апсолут од рози во светот. Од 2005 година ги купуваме овие две состојки директно од производителите во Сенир, Турција. Тие работат со повеќе од 3000 локални земјоделци, дистилирајќи масло и апсолут од светска класа од ливчињата на локалните дамаскини рози. Првото масло од рози било направено во Персија и оттогаш е познат производ на Турција. Се бере рано наутро од локалните граѓани и ова масло од рози е најдоброто што може да се најде. Берачите на рози треба да станат пред изгрејсонце ако сакаат да го зачуваат квалитетот бидејќи маслото кое го дава специфичниот мирис почнува да испарува на сонце. Маслото е вредна состојка, па така за да се направи еден килограм се потребни точно 1.866.666 рози. Премијата која ја исплаќаме за секој килограм оди кон одржувањето (и на прво место градењето) на локално основно училиште во Сенир. М аслото и апсолутот мирисаат сосема различно. Како што Агнес од нашиот тим за купување забележала – маслото од рози е многу слатко со ноти на мед, додека апсолутот мириса на рози во полињата и има зелена нота која ја опишува целата роза. И двете состојки го имаат карактеристичниот мирис на розата, а ние ги користиме во многу од нашите производи и парфеми. Маслото од рози долго се користи како додаток во козметиката бидејќи ефектот на кожата е смирувачки, намалува црвенила и иритации. Долго се мислело дека е тоник и се користи за смирување осипи и нахранување на кожата, додека ароматерапијата е позната по разведрување на расположението и се вели дека има афродизијачки ефект. Маслото со зелена боја како маслинка е екстракт од ливчињата на цветот преку процес на дестилација со пареа и се смета за првото флорално есенцијално масло кое било некогаш дистилирано. Апсолутот исто така се прави од ливчињата на розите, но преку процес на екстракција со раствор. Нашите потекнуваат од розите од Дамаск, иако и други видови на рози може да се употребат за да се произведе маслото и апсолутот. Со очекување на Денот на Вљубените, Ви предложуваме [неколку производи кои би биле одлични за подарок](https://www.lush.com.mk/shop/product/category/path/246_245/). ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/4479646eaa01063db2336b8504f4fc1c.jpg) ## Ultrabland Еден од производите што нашите основачи би ги зеле на пуст остров. Има основа на античка формула за ладен крем. Бил измислен од физичарот Гален од Рим кој користел мешавина од пчелин восок, маслиново масло, розина вода и ливчиња, па така ние го распрскуваме нашиот апсолут од рози во водата за да создадеме розина вода. Ова, заедно со бадемово масло, пчелин восок и мед е основата на формулата на овој наш чистач за лице. Екстремно ефективно медот ја омекнува и тонизира кожата, а притоа има антисептички својства; додека розината вода и апсолутот од рози намалуваат црвенила и се од голема помош за балансирање на кожата. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/ffcfd499fbb6468656d40889ac09b474.jpg) ## Путерот за тело Pearl Полн со арганово масло, апсолут од рози и масло од рози, како и масло од сицилијански лимон. Аргановото масло богато ја хидрира кожата, маслото и апсолут од рози делуваат смирувачки и се верува дека имаат афродизијачки својства, а пак маслото од сицилијански лимон дава свежина и ведри ноти во целата комбинација. Најдобар пријател за масажа која Вашиот партнер нема да ја заборави. ## Шумлива купка Rose Bombshell Ако пак сакате малку забава во бањата, тогаш топло Ви ја препорачуваме шумливата купка Rose Bombshell во која ќе се заљубите на прв поглед... Ливчиња од жолти рози елегантно ќе пловат по површината додека маслото од сицилијански лимон ќе Ве освежи, а апсолутот и маслото од рози ќе Ве опуштат и ќе ја омекнат Вашата кожа, притоа оставајќи незаборавен парфемски мирис по целото тело.