Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог Прошетка низ историјата на денот на мајката

Прошетка низ историјата на денот на мајката

![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/24599b4c4358a56a816e72283f0dd570.jpg) Бидејќи Lush е англиска компанија, колекциите на производи за одредени празници пристигнуваат по нивниот календар. Па, така и производите за денот на мајките. Целта е да пристигне до Вас информацијата за како всушност денот на мајката се празнува во Велика Британија. Месеци пред денот на мајките, редови розови честитки се редат на полиците и сите се потсетуваат да покажат благодарност кон своите мајки. Но, овој ден не бил отсекогаш толку розов и среќен – познати се многу фестивали кои го славеле овој ден во времињата на античка Грција и Рим. Со текот на годините, празникот е трансформиран. Најинтересно е како се променил во Америка... Започнал како движење против војната од поетесата, авторка и социјална активистка Џулија Вард Хаув и социјалната активистка Ана Џарвис во 1872. Хаув работела и се трудела да помогне на многу групи на суфражетки и активистки за правата на жените и помогнала да се промовира „Денот на мирот на мајките“ по војните. Празникот официјално бил додаден на календарот во 1914 година. Но, феминистичката слика на денот на мајките со текот на времето се прелеала во комерцијализам и жените кои на прво место се бореле да го стават празникот на календарот почнале да се борат да го избришат. Овој ден на мајките, може да направиме многу повеќе од букет цвеќиња во пет минути до полноќ и кутија чоколади. Еве неколку начини да се прослават важните луѓе во Вашиот живот и додека сме тука, да пробаме да го занемариме традиционалното значење на поимот мајка – самохраните татковци, баби и дедовци, родители со ист пол, родители на посвоени деца, блиски пријатели, колеги на работа и дури и фината девојка во локалниот маркет исто толку заслужуваат љубов... Па, да избереме. Да престанеме со претпоставување дека мама сака кутија чоколади или кафе со крем во пријатно кафуле и да ја оставиме самата да одлучи како сака да го помине денот. Дали тоа би било време за себе или излегување со пријателките – оставете ја одлуката во нејзини раце. Дамите кои појадуваат заедно – остануваат заедно. Поврзаноста помеѓу појадокот и правата на жените можеби и не е очигледна, но тој вкусен тост со кафе е прекриен слобода. Пред крајот на 20от век на жените не им било дозволено да јадат во јавност без придружба од маж. Жените кои помогнале да се отфрли ова правило се истите жени кои се бореле за правото на глас на жената и во 1907 Хариет Стентон Блеч, ќерка на суфражетката Елизабет Кенди Стентон го тужела Hoffman House ресторанот зашто не дозволиле да појадуваат без придружба од маж. По притисокот, правилото престанало да важи. Од 30-те години на минатиот век, времето на појадување помеѓу појадок и ручек се сметало за штедење на време и пари, намалувајќи ги часовите на готвење и чистење – со огромна разлика од истата појава денес. Иако нашиот став е сменет, сентименталното значење останува исто – луксузен оброк кој трае подолго време. Па, опуштете се, заборавете на обврските дома и седнете да уживате во долг луксузен оброк на некое опуштено место. Можеби зборот мајка не е секогаш правилниот збор.... Луѓето често забораваат дека мајките имаат и свои работи што им се случуваат во животот освен нивните деца. Мајките имаат пријатели, хоби и таленти кои не се осврнуваат секогаш на менување пелени, готвење лазања и натегање за домашна работа. Овој ден на мајките прашајте ги вашите мајки некое лично прашање и откријте нешто што не сте знаеле за жената која ве донела на светот.. Можеби пријатно ќе се изненадите од тоа што има да каже. Можеби прошетка која ќе ве инспирира? Зошто да не го искористите денот на мајките како изговор да се потсетите на силните личности во животот кои ја инспирирале вашата мајка? Одете во галерија на уметноста, гледајте класичен филм, слушајте ја музиката на која порано сте танцувале низ собите или откријте нова литература. Што и да изберете овој ден на мајките, зошто да не ги најдете корењата на традицијата? Или пак, да дадете до знаење на својата мајка дека е силна и независна жена која нема потреба од картички и чоколади во еден ден во годината за да знае дека е посебна. Одвоивме [неколку предлози за подарок](https://www.lush.com.mk/shop/product/category/path/182/) кои се одлични за прекрасно време поминато со себеси. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/44866ed04732f72a87fad671ff70fbb2.jpg) All the Best е подарок за изразување на едноставен начин. Избор на нашите омилени производи спакувани во привлечна хартија. Гел за туширање со цитрусни масла и маслиново масло, пилинг за тело со мимоза и морска сол, сапун за тело кој мириса на карамела и регенератор за тело за розино освежување. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/374b68704b74402cf60aa8c626765af6.jpg) Happy е подарок полн среќа. Среќата е заразна, па зошто да не ја споделите со омилените личности во вашиот живот? Збир производи кои сигурно ќе донесат насмевка на нечие лице. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/6318fea2184c551929268482656cae29.jpg) Butterfly изобилува со цветни смирувачки ноти. Крем за туширање полн црна рибизла и какао путер за хидратација и освежување, регенератор за тело полн рози и арганово масло кој ја омекнува кожата и сапун со лаванда и камилица за максимално смирување и опуштање.