Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог Душо, заминав во Замбија!

Душо, заминав во Замбија!

![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/1abce64962b7b837c9d81daec056785a.jpg) Богат, леплив мед кој ја храни косата и дава сјај се користи во [прекрасните производи на Lush](https://www.lush.com.mk/shop/product/search&keyword=honey). Но, тоа не е крајот на приказната. Со чување на пчели и рачно направени пчелини кошници, приказната започнува во Замбија. Боси и без ракавици и заштитна облека, замбискиот чувар на пчели Гибсон се качува по високото дрво за да стигне до традиционалната пчелина кошница која виси при врвот. Неверојатно, но тоа тој што го прави изгледа лесно. По отстранувањето на кошницата – празен цилиндар направен од кора од дрво – тој внимателно се симнува на земјата и нежно го отвара едниот крај, посегнувајќи доле за да отстрани големо парче саќе кое сеуште е покриено со мали пчели. Гибсон е еден од стотиците замбиски чувари на пчели кои го собираат медот кој го користиме во шампонот за коса Fairly Traded Honey како и цврстиот шампон Honey I Washed My Hair. Нашиот тим за купување замина во Замбија за да го искуси традиционалното чување на пчели и да види во живо како всушност луѓето работат. „Гибсон беше комплетно на иста бранова должина со пчелите,“ кажува експертот за пчели од Lush, Ричард. „Тој не ги поседува, ниту ги контролира, туку се однесува како чувар на средината во која живеат.“ ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/48df46506561895d56c8f88f69e1bd1e.jpg) За многу фармери во северозападната провинција во Замбија, чувањето пчели е дополнителен и витален извор на профит. Чуварката за пчели Рути, на пример, е во можност да ги исчува децата низ училиште и дури и да ја изгради сопствената куќа од профитот што го има од чувањето пчели. Како што зелените шуми кои покриваат повеќе од 60% од Замбија, земјата ја има совршената животна средина за дивите пчели. Традиционалните пчелини кошници се градат со помош на посебна вештина и умешност кои се учат од генерација во генерација, со тоа што едно дрво обично може да има петнаесет до дваесет кошници направени од кора од дрво. Секоја од нив се користи отприлика десет години, па има минимално влијание врз околината. Медот кој се добива од оваа област е без пестициди и хербициди бидејќи пчелите што го прават собираат нектар од рурални и некултивирани шуми. Има одличен квалитет и посебна богата арома. Фармерите се плаќаат со фер цена за нивниот мед и така се поддржува општествено стабилен ланец на добавка кој им овозможува да го продаваат медот на Lush, а притоа им останува доволно за да го продаваат на нивниот домашен пазар. Парфемот во шампонот за коса Fairly Traded Honey е полн со моќта на цветовите, земајќи инспирација од шумите и флората која ја опкружува реката Кабомпо. Слаткиот и интензивен мирис на медот се балансира со деликатен апсолут од рози и масла од гераниум и бергамот. Овој шампон нема потреба од конзерванси бидејќи секое шише содржи 50% мед кој делува како природен конзерванс. Сапунот за тело Honey I Washed the Kids прави прекрасна покривка од свилена пена со мирис на карамела, а дава одлична хидратација и омекнува. Содржи мед, пчелин восок и масло од сладок портокал. Балзамот за усни Whipstick е полн мед, темно чоколадо и маслиново масло за хидратација и на најжедните усни, притоа оставајќи вкус на чоколадо полно мед во текот на целиот ден.