Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог СВЕЖИ СОСТОЈКИ

СВЕЖИ СОСТОЈКИ

Кујната на Lush не се разликува многу од вашата кујна. Таа е преполна свежи и здрави состојки кои се внимателно одбрани за ефективно и креативно да се направи природната рачно изработена козметика. Секоја состојка е внимателно одбрана за да го даде најпосакуваниот резултат за вашето тело, лице и коса. ## Авокадо Свежото зрело авокадо содржи богатство од здрави масти и е богато со витамини, вклучувајќи и неколку сорти на Б, К, Ц и калиум. Нивното енергично месесто овошје е полно со незаситено масло кое што хидрира и смирува, што го прави идеално за сува и чувствителна кожа. Добро e за: сува, чувствителна или зрела кожа. Ќе го најдете во: [Avobath](https://www.lush.com.mk/shop/product/product/id/1991/keyword/avo/avobath) – шумлива купка, Skin Drink – крем за лице, Jungle – цврст регенератор. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/78e2c8ba1489a64d44c55beff8b26f67.jpg) ## Маслиново масло Екстрахирано од маслинки, маслиновото масло е високо ценето поради неговите хидратантни својства. Лесно се апсорбира во кожата, а како резултат на тоа прави лесен заштитен слој на кожата и ја штити од губење на влажност. Богато со витамин Е, олеинска киселина и сквален (органско соединение кое се наоѓа во човечкиот себум), го прави маслиновото масло идеален природен навлажнувач за кожа и коса. Добро e за: хидратација и негување на сува кожа и коса. Ќе го најдете во: Olive Branch – гел за туширање, Retread – регенератор за коса, Jersey Bounce – шампон за коса. ## Киви Со неверојатно висока содржина на витамин Ц, кивито ја освежува и тонизира кожата. Исто така тоа соджи и ензим наречен actinidain, кој ги отстранува мртвите клетки и нечистотијата од кожата, оставајќи ја кожата темелно исчистена и подмладена. Добро за: освежување на уморна кожа. Ќе го најдете во: Rehab – шампон за коса, I Love Juicy – шампон за коса. ## Јагоди Јагодите се природен извор на минерали, фолна киселина, омега 3 масни киселини и моќни антиоксиданти. Јагодите ја тонираат кожата и косата, оставајќи го скалпот чист и освежен, а косата сјајна. Добро e за: да даде сјај на косата и за тонирање на кожата. Ќе го најдете вo: [American Cream](https://www.lush.com.mk/shop/product/product/id/42/keyword/american/american-cream) – регенератор за коса, D’Fluff – крем за бричење, Tooth Fairy – пудра за миење заби. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/2e2cda2e762ffffe6c23867dc90b9198.jpg) ## Инфузија од ванила Позната по својот сладок мирис, ванилата пријатно изненадува со бенефитите кои ги дава за косата и кожата. Нејзините природни шеќери дејствуваат како навлажнувачи, односно помагаат да се задржи влажноста на кожата и косата, обезбедувајчи сјајна, мазна и мека коса и прекрасно намирисана кожа. Добро e за: хидратација на сува и смирување на иритирана кожа. Ќе го најдете во: Sympathy For The Skin – лосион за тело и раце, Amercian Cream – регенератор за коса, Ro’S Argan Body Conditioner – кондиционер за тело. ## Сок од портокал Свежо исцедениот сок од портокал е здрав и полн со витамини и хранливи материи кои имаат корист за целото тело. И помагаат на косата да изгледа посјајно, додека тонизирајќи ја кожата ја оставаат поосветлена и со поздрав изглед. Добро e за: чистење на кожата, сјај на безживотната коса. Ќе го најдете во: Gorgeous – крем за лице, Deep Sleep – желе за туширање, Just to Clarify – желе маска за лице.