Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог Како да продадете повеќе артикли!

Како да продадете повеќе артикли!

![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/964d07201d855ee7427875e5a2e6af1e.jpg) ## 1. Правете убави фотографии! Светла или темна позадина во однос на бојата на артиклот се секогаш подобар избор од паркет, шарени тапети или ќилим кој привлекува повеќе внимание отколку она што го продавате. Внимавајте фотографиите да бидат бистри, а не заматени и да го опфаќаат целиот артикл. ## 2. Не претерувајте со цените! Сите си ја цениме и сакаме сопствената облека. Меѓутоа кога нешто ќе ја напушти продавницата неговата цена автоматски паѓа, а дали е носено или не е важно. Досегашното искуство покажува дека најмногу се продаваат квалитетни работи, во добра состојба и со ниска или средно висока цена. Никој нема да купи нешто што може за иста цена да го најде во продавница. ## 3. Рекламирајте се! Точно така, рекламирајте ја вашата продавница. Како? На интернет огласниците поставете оглас со некое од вашите парчиња облека и линк што води до вашата продавница. Така ќе привлечете нови купувачи што можеби не ни слушнале за www.mojagarderoba.mk. Секако, уште еден начин на промовирање е споделување на вашиот профил на Фејсбук или некоја од останатите социјални мрежи. Форумите за дружење се уште едно место кадешто можете да привлечете посетители во вашата продавница, коишто се и потенцијални муштерии. ## 4. Не го запоставувајте описот! Еден од главните маркетинг трикови е дека нештото ќе го продадете ако успеете во главата на купувачот да создадете слика како и кога би го користел артиклот. Продавате зимска јакна? Не заборавајте да напишете дека е совршена за прошетка по снегот. Продавате костим за капење? Не заборавајте да напишете дека со тој костим за капење купувачот ќе изгледа одлично сончајќи се на песочна плажа. Секако, важно е да ги наведете вистинските податоци за големината, бојата и состојбата на артиклот за да можат од старт да знаат дека тоа што вие го продавате е токму она што тие го бараат. ## 5. Промовирајте ги со услугите на сајтот. Промовирање артикл и посебна објава се [достапни услуги](https://mojagarderoba.mk/services) коишто ќе направат вашите артикли да ги види голем број посетители. Одберете категорија и датум, купете ја услугата и означете артикл за продажба. Вашиот артикл ќе биде истакнат над сите останати огласи или секогаш ќе се појавува на првата страна, нешто што ви гарантира повеќе прегледи и побрзо наоѓање на купувачи.