Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог НЕГА НА КОЖА

НЕГА НА КОЖА

Кожата на лицето е најизложена на надворешните влијанија и потребна е посебна нега и внимание. Зимата е период кој долго трае и во кој треба да бидете исклучително да се грижите за својата кожа. Самиот воздух влијае и ниските температури влијаат негативно на вашата кожа. Обрнете и посебно внимание на вашата кожа во овој период после толку многу студени денови. Кога станува збор на лице, каде кожата е најчувствителна, [Lush](https://www.lush.com.mk/) располага со богата палета на нежни чистачи и високо хидратантни креми. Важно е да употребувате производи кои на сооветен начин ќе ја хидрираат вашата кожа, односно кои ќе создадат заштитен слој на кожата и ќе ја одржуваат убава и здравa. ## Чистачи и пилинзи ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/045c17cd6c4335a7862512a4583b7979.jpg) 9 to 5 – лосион за чистење на лице Скокнуваш од кревет и трк во бањата? Додај нова димензија на луксуз во твојата секојдневна рутина со овој чистач за лице полн смирувачко масло од бадем. На кратко, ова масло омекнува и хидрира, а смирувачката инфузија од свежи орхидеи внимателно ја чисти кожата кога си во брзање. Маслото од иланг иланг има лесен, цветен мирис чиј луксузен допир ќе ти го збогати денот. Додади капка од овој чистач на мека крпа за лице или туфер за нежно освежување на кожата во само неколку секунди. Одличен е и за отстранување на шминка. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/2936a985598ad3a77822995123803e84.jpg) Let The Good Times Roll – свеж чистач за лице Масира, омекнува и хидрира. Овој чистач за лице ја остава вашата кожа нежна и со мирис на колаче со путер. Пченкарното брашно и палентата прават нежна ексфолиација на кожата, додека циметот во прав стимулира, и ја остава кожата освежена полна со живот и природен сјај! Овој чистач за лице е одличен за оние кои им е потребна хидратација и освежување! ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/31161f8d3f4a1ebd5e62306f565bb2c9.jpg) Ocean Salt – пилинг за лице Лимета потопена во водка измешана со грејпфрут и бранови сол се главните состојки на овој неодолив пилинг. Морската сол е богата со минерали и е одлична за триење и полирање на кожата. Додадовме свиленкаст путер од авокадо, кокосово масло и апсолут од морски алги за да остане кожата омекната, сјајна и здрава. Доволно е да се користи само 2-3 пати неделно ## Креми за лице – природата знае најдобро! ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/383bca3ff04bfcca1cc5e5ed948da527.jpg) Enchanted Eye Cream – крем за околу очи Нежен и освежувачки крем наменет за деликатната зона околу очите кој е совршен за дење и ноќе. Не правиме магични трикови, само создадовме неодолив еликсир од органски масла и медова вода со лаванда кои ќе ја зацврстат оваа зона и ќе ја освежат максимално. Нежно натапкај околу окото и масирај со кружни движења секое утро и секоја вечер. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/3e60d85cd02e2b7de7e7bed1e2a7a33f.jpg) Skin’s Shangri La – крем за лице за хармонична и среќна кожа Однесете ја вашата кожа на повисоко ниво со овој богат, свиленкаст крем што ја заштитува од надворешниот свет. Особено е добар во зима или како ноќен крем. Користевме база од пет хранливи масла, додадовме какао путер и пчелин восок. Сите овие состојки придонесуваат за длабока хидратација на кожата. Потоа додадовме вода од “Унгарска Кралица” (рузмарин потопен во вотка) која е многу позната по нејзините разубавувачки квалитети и антиоксидантни својства. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/8cc92a7a5eeed8179fb76085c0a58928.jpg) Magical Moringa – Балзам за лице/Подлога за шминка Ја потхранува и хидрира кожата со најквалитетните состојки кои можат да се најдат наоколу низ светот. Слушнавме многу приказни за неодоливиот eфект на маслото од арган од Мароко, маслото од шипка од Јужна Америка и многу позитивни дискусии за маслото од моринга од Гана. Ние не веруваме дека постои некој чудесен еликсир за убавина но сите овие состојки на едно место прават вистинска магија. Овој крем лесно се впива во кожата, погоден е како подлога за шминка, може да се користи и на масна кожа и подеднакво добра за мажи и за жени. ## Маски за лице - Кога станува збор за лице, само свежи овошја, омекнувачки путери и есенцијални масла рачно измешани и спакувани во маски за лице! Mask Of Magnaminty – освежувачка, темелна, зелена магија Mask of magnaminty e маска од билки кои не само што инзвонредно ќе ја исчистат и смират вашата кожа туку и ќе ви дадат одлично чувство на свежина. Нанесете ја маската, оставете ја да делува 15 минути, потоа нежно измасијта је со влажни раце и на крај исплакнете ја. Една од важните работи за ова маска е тоа што лесно се размачкува на кожата а тоа ја прави погодна и за нанесување на иритирана или чувствителна кожа. Тој ефект се постигнува со : бентоин гелот, талк, каолин (глина за смирување на црвенила и иритации) и растителен глицерин. Внатре содржи уште и мелен азуки грав и семе од ноќниче кои ќе ја исчистат кожата за неколку минути и при отстранувањето на маската ќе ја исполираат кожата, ќе направат нежен пилинг отстранувајчи ги мртвите клетки. Внатре додадовме и мед кој ќе ја исхидрира кожата а во исто време и ќе делува и како антисептик. Маслото од пеперминт е ставено за да ја зголеми циркулацијата и да предизвика чувство на ладење а маслото од невен, хлорофилинот и ванилата дополнително ќе ја омекнат кожата и ќе ги смират црвенилата и иритаците. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/blog/aadb66778606b324594032c34db67520.jpg) Cup O’ Coffee Веднаш зад аголот има виножито на небото. Па, ајде да испиеме уште една шоља кафе и да изедеме уште едно парче колач! Ако патиш по јак, темен, стимулирачки тип, тогаш напиј ја кожата со оваа маска полна инфузија од кафе. Разбуди се и освежи ја кожата со богатата арома на свежо зготвено кафе. Екстракт од печено какао, масла од ветиверт и коријандер се клучната комбинација за овој неодолив мирис. Нанеси на лицето и телото, остави ја 10-15 минути и истриј се со топла вода за да ја задоволиш потребата за кофеин.