Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

mojagarderoba.mk Блог

Дома Блог Идеи и совети за уредување балкони и тераси

Идеи и совети за уредување балкони и тераси

Секој од нас сака да се чувствува пријатно во својот дом, а летото е годишно време кога тоа пријатно чувство, освен во нашите ентериери, се проширува на нашите балкони, тераси и дворови.  Овој текст ќе ви даде неколку едноставни идеи и совети како со малку труд својот надворешен простор да го претворите во оаза за релаксација и дружење, а колажите и фотографиите, се надевам, ќе ве инспирираат оваа сезона и вие да создадете нешто поразлично од вообичаеното.

современа-елеганција

На самиот почеток треба да се спомене дека за убав балкон или тераса не е секогаш потребен огромен буџет, понекогаш е доволно внимателно да се следат основните принципи на естетиката. Потребно е да се има на ум дека балконот е нашиот спој со надворешниот свет, т.е. природата и затоа така треба да го третираме.  Најверојатно прво што ви доаѓа на памет кога ќе се спомне природата се растенијата. Изборот на растенија за балконот треба да се прилагоди според ориентацијата на станот или куќата, а после тоа треба да се размисли дали сакаме сезонско цвеќе или пак сакаме тие растенија да бидат со нас преку целата година.  Тоа зависи од вашите потреби и услови за живеење и од тоа колку сакате или можете да се посветите на својот балкон.  Доколку самите немате доволно знаење за растенијата, најдобро е пред да ги купите да се посоветувате со продавачите затоа што никој не сака новото растение да му овене за кратко време поради неправилното пресадување и наводнување.

морскиЗа престој на балконот или терасата секако е потребна гарнитура за седење.  За оние кои имаат покриен простор, заштитен од временските влијанија, би им препорачала користење на природни материјали, а ако веќе не можете да ги избегнете оние стандардни бели, пластични гарнитури за седење, пробајте да им дадете ново руво така што на столовите ќе ставите перничиња со интересен дезен или централниот дел на масата ќе го украсите со необични детали.  Ако сметате дека комплет гарнитурата е премногу монотона за вашиот вкус и сакате да постигнете еклектичен стил, секогаш можете да си поиграте со комбинирање на различни модели на столови, само внимавајте во сето тоа сепак да постои  некаква врска.  За оние покреативните, на старите бабини столови со класичен дизајн  можете да им дадете современ изглед така што ќе ги пребоите во некоја жива боја.  Исто така, на делови од столот можете да нацртате некои модерни геометриски мотиви со помош на шаблон или ленти за боење.

индустриски-миксДоаѓаме до делот кој може да направи најбрзи промени на вашиот балкон, а тоа се – деталите.  Тие прават разлика во секој простор, тие можат да го разубават или пак потполно да го уништат неговиот изглед.  Затоа, треба да се биде посебно внимателен при нивниот изборот.  Деталите секогаш треба да комплементираат со остатокот од просторот и да му дадат особеност, но тоа не значи дека секогаш мораат да бидат во ист стил.  Се зависи од тоа каква атмосфера сакаме нашиот простор да добие.  Честопати баш контрастните детали можат одлично да функционираат едни со други.  Она што сметам дека е посебно важно да се нагласи е тоа дека „обичните“ нешта кои не опкружуваат можат да послужат како извонредни детали ако им го промениме контекстот.  На пример, гранчиња од дрво, пенушки, школки од плажа, каменчиња од улица, полско цвеќе и слично совршено се вклопуваат во приказната дека балконот е нашиот спој со природата.  Мислам дека не е потребно да спомнам дека овие прекрасни детали се потполно бесплатни и секому достапни.  Исто така, не смееме да заборавиме дека старите стаклени тегли или шишиња во улога на свеќник заедно со обичните бели свеќи и белата покривка за маса (без дополнителна декорација) можат да му дадат на вашиот балкон или тераса неверојатно префинет изглед.  Тоа е навистина најдобар доказ дека за добар стил и вкус не е потребно да издвоите цело богатство.

Сетете се на вашиот омилен историски период, вашиот најдраг филм или земјите по светот кои ве оставиле без здив и пробајте стилски да ги реконструирате така што на вашата тераса ќе додадете нешто типично баш за тој период, филм или земја.  Малечките интернет продавници се вистинско богатство кога е во прашање пронаоѓање на уникатни детали кои ќе ја дадат онаа потребна доза индивидуалност на вашиот простор.

стајлинг5

стајлинг4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Се надевам дека овој текст и фотографиите барем малку ќе ве поттикнат да посветите повеќе внимание на вашата тераса и ако сакате да добиете уште некоја идеја или совет за оваа тема, прочитајте го текстот за уредување балкони во марокански стил на: www.bellsandfeathers.com/2013/04/outdoor-decor-moroccan-style.html

Текст и фотографија: Дијана Калиќ – Велкова

За авторот: Дијана е авторката на лајфстајл блогот Bells and Feathers. По професија е дизајнер на ентериер, а последните 8 години интензивно се бави  и со фотографија која е нејзина страст уште од основно школо.  Живееше во Скопје повеќе од 4 години, а потоа  оваа година ја помина на повеќемесечни патувања.  Моментално се наоѓа во својата матична земја Хрватска, додека патот не ја однесе на некоја нова дестинација.

Мојагардероба.мк препорачува да го прочитате текстот за саксиите штикли кои совршено би одговарале на вашиот тренди балкон! :)