Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

Форум /

Љубов, семејство, деца, психологија /

За идните мајки /

Женички многу ме интерсира

Прашање до сите мајки: боли ли епизиотомија (она сечење за време на породувањето за да може бебето да помине и нели се шие после)? Средно медицинско учев и гледав безброј породувања и не ми иде у глава како може да викаат тоа не боли, тоа е сечење живо месо. [:zasemeten]. Јас сеуште немам деца и некако овие денови се тоа читам по интернет и многу ме интерсира. Бидете искрени немојте да ја ублажувате таа болка доколку не е се разбира, секој има индивидуално доживување на интензитет на болка. Им благодарам на сите оние кои ќе го споделат искуството. [:baknez]
2015 02 05
Najiskreno nema da ja osetis voopsto epiziotomijata, pokraj drugite bolki i maka sto ke gi imas vo momentot na poragjanje, no pak zatoa sienjeto posle toa se oseka, mozebi ke pobaras malku dopolnitelno anestezija, zosto za ubavo da te sosie treba site sloevi da gi fati, ne samo povrsinskiot i toa e malku nezgodno, ako trae malku podolgo, ama pa ne e tolku strasno i ne se sporeduva so toa od pred toa, a olesnitelno e i faktot sto znaes deka veke e zavrseno samo uste toa. Posle toa i ranata dodeka zazdravi malku e nezgodno. Inaku sporeduvajki sienje i rana od epiziotomija i od samo raspukuvanje, ima dosta razlika vo korist na vtoroto - polesno sienje, polesno zazdravuvanje, pomalku bolka. Se nadevam pomognav malku za da se dolovi momentot :)
2015 02 05
Да, да подобро е да се направи епизиотомија за после рабовите на раната да бидат рамно и полесно ќе се сошие, мегутоа самата таа глетка кога ќе почне нагло да истекува крв од резот и жената сирота уште толку почне да вика, страв у коски ми наби [:kikotenje]
2015 02 05
Hahahahh toa secenje e nisto vo sporedba soraganjeto t.n koga izleguva deteto.A sto se odnesuva do sienjeto mene so dvete me siele so anastezija taka sto nisto ne pocustvuvav.
2015 02 05
ja koa se poragav mi stavija nekoja anestezija u kicmata nekade ..taka da mozam da kazam deka i koga se poragav ne me bolese ic nitu pak me secea i sieja .. ama potoa grbot me bolese okolu 4-5 dena no ne mn i brgu pomina ...
2015 02 05
Никој ништо не може да предвиди предвреме,се е релативно,освен тоа дека мајката мора да биде силна,храбра,најиздржлива на свет.Прифатете се што доаѓа без страв и предрасуди,мислам дека така ќе биде полесно ,а кога ќе се роди бебето болките чудно ќе исчезнат бидејќи нема да мислите на нив.Инаку секоја бременост е поразлична од некоја друга и подобро е да не знаете премногу.Се што ве интересира прашувајте ги лекарите,сестрите,без срам и нормално сите жени.Ако некоја има страшна приказна,променете ја темата.Сите мисли ќе бидат насочени кон она нешто за кое ќе видите дека било вредно да се живее. Вашиот живот ќе биде променет за 360степени.Сепак,грижете се за вашето здравје и имајте позитивен дух затоа што бебето го чувствува тоа. [:baknez]
2015 02 05
Srcka ne boli zosto mestoto e toplo i pokraj tolku bolki pominati toa e pesna mene me sosija 2 cm za 2 min i nisto ne osetiv a ne dobiv anestezija
2015 02 05
Сепак каква болка и да се помине после кога ќе имаш мало ангелче во рацете се ќе заборавиш, но подруго е вака кога си прашаш [:kikotenje] фала на сите [:baknez]
2015 02 05