Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

Форум /

Слободно време и хоби /

Празници /

Денеска е Огнена Марија - не работете и пазете се од громови!

Денес е празник посветен на Светата маченичка Марина – Огнена Марија. [slika:26e3e80b-11ff-4cf6-9c42-53c710f1739b] Родум од Антиохија Писидиска, од родители незнабожци. Дури во својата дванаесетта година слушна за Господ Исус Христос, дека се воплоти од Пречистата Дева, дека изврши многу чуда, прими крсна смрт и славно воскресна. Нејзиното младо срце се распали со љубов кон Господ и таа се заветуваше дека никогаш нема да се мажи и со сета душа сакаше да пострада за Христа, да се крсти со крв на мачеништво. Татко ѝ ја замрази заради нејзината вера и не ја сметаше за ќерка. Кога царскиот намесник Олимвриј дозна дека е христијанка, побара од неа најпрво да му биде жена. А кога го одби, ѝ нареди да им се поклони на идолите, на што Света Марина одговори: „Нема да им се поклонам ниту ќе им принесам жртва на безживотните и мртви идоли, кои ниту самите знаат за себе ниту пак знаат дали ние ги чествуваме или ги бесчестиме: не им ја давам онаа чест што Му припаѓа само на мојот Создателот“. Тогаш Олимвриј ја подложи на маки, па целата изнаранета ја фрли во затвор. Во затворот Марина Го молеше Бога и по молитвата ѝ се јави најпрво ѓаволот како страшна змија што ѝ се намотка околу главата. Но штом светителката се прекрсти, змијата се распукна и исчезна. Тогаш ја заблесна небесна светлина и ѕидовите на затворот заедно со покривот исчезнаа и се јави крст, висок и блескав, а на неговиот врв бела гулабица, од која се слушна глас: „Радувај се, Марино, словесна гулабице Христова, ќерко на севишниот Сион, зашто дојде денот на твојата радост.“
2015 07 30
Тогаш, со силата Божја, беше исцелена од сите рани и болки. Другиот ден безумниот судија ја мачеше во оган и во вода, но Марина сѐ претрпе како во туѓо тело. Најпосле ја осуди на смрт со меч. Пред смртта ѝ се јави Господ Исус со ангели. Беше заклана во времето на царот Диоклецијан, но со душата и силата остана да живее на небото и на земјата. Една рака од Света Марина се наоѓа во манастирот Ватопед на Света Гора. Во Албанија пак, на планината Ланга над Охридското Езеро, се наоѓа манастир на Света Марина со дел од нејзините чудотворни мошти. Во овој манастир се случуваа и се случуваат многубројни чуда и за нив сведочат не само христијаните туку и муслиманите. Кон оваа светителка Турците имаат толкава почит, што никогаш не посакале да посегнат по светоста и имотот на манастирот. Едно време тутор на овој манастир беше Турчин.
2015 07 30
Вообичаено е на овој празник Сите православни христијани го слават празникот на Светата маченичка Марина,позната во народот како Огнена Марија,почитувана како борец за верата Христова и заштитник на жените. Кога заради жештините ,,гори небото и земјата да не се работи ниедна работа,,.Во народната традиција сочувани се примери на пожари или громови кои во овие денови изгореле жито,сено и домовите на луѓето кои го прекршиле празникот и работеле на празникот на Света Марина. [slika:3e001f4e-b516-4a05-8861-99d8615eb88e]
2015 07 30
********* Учтиво ги замолувам антихристијаните да не се надоврзуваат на темава која нема врска со нивните убедувања.Позз.до сите останати.
2015 07 30
Ubavo kazhano :) Ubavo da se znae :) ♥
2015 07 30
Da,toa e celta,da ja neguvame tradicijata iako pred nekoj den imase fizicar koj naucno na vestite ubavo gi obrazlozi elektricnite praznenja koi nastanuvaat i pod vedro nebo koga udara grom,pozz. ennichka, :) ♥
2015 07 30