Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

Форум /

mojagarderoba.mk /

Соопштенија, новости, коментари од модераторите /

Во врска со парфемите !!!!

Со цел да се заштитат членовите кои сакаат да купуваат пафреми на Моја Гардероба, една кратка статија со неколку насоки (затоа што фејк брендирана гардероба нема да предизвика сериозни алергиски реакции, дамки на кожа и облека, и сериозни оштетувања, но парфемите можат) Оригиналниот ЕДП трае со саати, оригиналната ЕДТ малце пократко, "оригиналот" 20 минути ако сте земале некој од појаките мириси. Малце експериментирав и нарачав еден од оригиналите (да- тука на МГ. Не- нема да ви кажам од кого) Оригиналот дојде без кутијата и опаковка. Еден до друг- Мг оригинал- Еаu де Parfum 100 мл за 1800 и нешто денари и Еаu de Toilette 30 мл. платен 4 пати поскапо vo Elixir ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/dc9fa5ff30f7d3f7d6d0d7588a0be749.jpg) На страна тоа што шишето на МГ "оригинал" е цело измачкано со лепак, етикетата е накриво залепена, на долната страна има некојси код ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/b968e11fd950490b347ca834e449c100.jpg) ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/67f721387074857cb984024807933083.jpg) Кодот кај оригиналните парфеми изгледа вака ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/66d09511a5fdd3664f851a5a64ac216e.jpg) Бар код, serial number (истиот се наоѓа и на шишето) и QR код- со проверка на било кој од дадените, се утврдува дали парфемот е оригинал. Еден од сајтовите каде што може да се направи проверка https://www.checkfresh.com/ Сите што продаваат парфеми по ненормално ниска цена, кажуваат дека парфемите биле тестери. На секој тестер пишува со големи букви - NOT FOR SALE и тоа е нешто што е казниво со закон
2021 05 13
Како да се заштитите : 1.Проверете го шишето или кутијата на сајтот на производителот 2.Серијскиот број треба да е убаво одпечатен на шишето и на опаковката (не залепен) и двата броја треба да се исти 3. Ако купувате веке отворен парфем, купувајте од членка со која веке соработувавте и имате доверба во неа 4 Ако цената е прениска, тогаш дефинитивно е too good to be true :) И НАЈБИТЕН ДЕЛ- сите продавачи на парфеми се должни да, покрај сопствената фотографија од парфемот, сликаат и означат сериски број, QR код и бар код . Сите парфеми без назначените работи ке бидат моментално избришани. Сите парфеми кои, после проверка, се покажат како фалца, ке бидат избришани а членовите блокирани Тој што сака да си го ризикува здравјето (на прво место) , нека купува и продава такви работи на ФБ. Сопственици на МГ не се должни да ризикуват цели бизниси поради вашите илјада- две денари Имате време до недела навечер, од понеделни се ќе се чешла и ќе се брише
2021 05 13
* Vo ramki na novite pravila, ve izvestuvame i deka dukjanska/komercijalna prodazba na artikli vekje nema da bide ovozmozena na MG. *Postovi vo stilot " gi ima vo nekolku boi i golemini" nema da najdat svoe mesto na stranicava, koja e zamislena i ke prodolzi da funkcionira kako opcija za licnosti koi nudat, prodavat i kupuvaat artikli vo svojstvo na privatni ponuduvaci, znaci licni ajtemi sto spagjaat vo nekoja od ponudenite kategorii. Da povtorime: eden artikal - eden post. Za set od artikli vo forma na kombinacija vo eden post se pisuva EDNA cena. * So ogled na faktot deka samata komercijalna prodazba koja ne e danocno regulurana podlezi na zakonski sankcii, MG, stitejkji gi svoite prava, nema da dozvoluva prodazba na nova roba "na crno". *Pogore kazanoto ke vazi i za second-hand prodavnicite i prekupcite, koi svojata roba sakaat da ja plasiraat ovde. * So ovie izmeni, pokraj pravnite ramki, ke se zastiti i originalnata namena na stranicava, a so toa ke se stavat na prvo mesto clenovite i clenkite sto prodavaat licni predmeti i gi pocituvaat pravilata. Sopstvenicire na MG so toa im davaat moznost na site aktuelni i novi clenovi i clenki da nudat i kupuvaat artikli po realna i dostapna cena, bez taa da bide devalvirana od premnogu masivna i nelojalna ponuda.
2021 05 13
Браво!
2021 05 13
> AdminMG: > Со цел да се заштитат членовите кои сакаат да купуваат пафреми на Моја Гардероба, една кратка статија со неколку насоки (затоа што фејк брендирана гардероба нема да предизвика сериозни алергиски реакции, дамки на кожа и облека, и сериозни оштетувања, но парфемите можат) > Оригиналниот ЕДП трае со саати, оригиналната ЕДТ малце пократко, "оригиналот" 20 минути ако сте земале некој од појаките мириси. > Малце експериментирав и нарачав еден од оригиналите (да- тука на МГ. Не- нема да ви кажам од кого) > Оригиналот дојде без кутијата и опаковка. > Еден до друг- Мг оригинал- Еаu де Parfum 100 мл за 1800 и нешто денари и Еаu de Toilette 30 мл. платен 4 пати поскапо vo Elixir > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/dc9fa5ff30f7d3f7d6d0d7588a0be749.jpg) > На страна тоа што шишето на МГ "оригинал" е цело измачкано со лепак, етикетата е накриво залепена, на долната страна има некојси код > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/b968e11fd950490b347ca834e449c100.jpg) > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/67f721387074857cb984024807933083.jpg) > Кодот кај оригиналните парфеми изгледа вака > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/66d09511a5fdd3664f851a5a64ac216e.jpg) > Бар код, serial number (истиот се наоѓа и на шишето) и QR код- со проверка на било кој од дадените, се утврдува дали парфемот е оригинал. > Еден од сајтовите каде што може да се направи проверка https://www.checkfresh.com/ > Сите што продаваат парфеми по ненормално ниска цена, кажуваат дека парфемите биле тестери. На секој тестер пишува со големи букви - NOT FOR SALE и тоа е нешто што е казниво со закон Bravo, golema blagodarnost 😘
2021 05 13
konecno da se stavi red, bravo, ja imate i mojata podrshka🤗
2021 05 13
Браво и од мене 👏👏👏
2021 05 13
Konecno, istoto treba da go napravite i so fake patikite.
2021 05 16
> CocoChanel: > Konecno, istoto treba da go napravite i so fake patikite. Poleka, edno po edno :) Prvo parfemi i kozmetika, potoa luxury items/ brendirani tasni, torbi, paricnici/ nakit. Potoa fake garderoba i obuvki. Nekoj red mora da se znae i pocituva Sekoja pomos e dobredojdena! :)
2021 05 17
А секнд хенд продавници со роба на кило?
2021 05 17
> AnaJana: > А секнд хенд продавници со роба на кило? Moze da mi posocite konkretni profili?
2021 05 17
Isto taka ima clenki sto prodavaat fake sminki, osobeno kylie i mac.
2021 05 17
> Roonna: > Isto taka ima clenki sto prodavaat fake sminki, osobeno kylie i mac. Naplasteni se ogromni problemi i neregularnosti, no poleka i studiozno ke se razgleduvaat slucaite, za vo idnina vekje nikoj da ne e oshteten na MG.
2021 05 18
Браво! Време е да се среди странава o:)
2021 05 21
Sekoja cest ! 👏👏👏 Ova faleshe
2021 05 31