Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

Форум /

mojagarderoba.mk /

Соопштенија, новости, коментари од модераторите /

За сите што мислат дека купуваат оригинал Guess и Карл за 1000 денари

Оригинал брендови се купуваат во официјелни дуќани или во Fashion & Friends (правам муабет за Скопје, не за Солун/ Белград/Софија). Ако мислите дека ќе добиете оригинал маица или тренерки кога нарачувате онлајн плус тоа да го платите 800 денари со достава, малце сте се излажале. Еве што кажува "званичен" продавач на "оригинали" ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/e9a6b41a0d45bc926428ff4e2855ce05.jpg) И следен пат кога купувате нешто вакво, размислите си за што давате пари и побарајте му на продавачот убаво видлив QR код. Кога го скенирате кодот, директно ве води на сајт на производител A вие што продавате оригинал брендирани маици со етикета, на некоја од етикетите мора да го има и QR-от. Не бидете мрзливи и додадете го
2022 03 15
Videte,toa so kodovite ne e garancija nitu vo oficijalni prodavnici, bar ne sekogas. Jas kupiv novcanik i kaput od Mona, za kaputot ne proveriv. Za novcanikot slucajno mi tekna ,proveruvav bluza od internet kupena kako brend, i bidejki kodot go pojavi ko nepostoecki,rekov aj da ja proveram aplikacijata na nesto "sigurno". I novcanikot od Mona..izbor. Koga i tamu istata situacija. Nepostoecki kod. A kupeno vo prodavnica na Mona. Toa e moeto iskustvo,licno. I sega,ako resam da go prodadam tuka ke ispadne deka e fals. Cudno malku,neli ?
2022 03 16
Prvo - Ovoa sto go pisav kaj Guess-ot funkcionira sovrseno Vtoro- mene ova da mi se slucilo so Mona, kje napraviv skandal. Imavte i smetka i se, zosto ne go vratevte i ne gi prijavevte? Mona si ima i dukjani i uvoznik oficialen, ova ne smeelo da se sluci. Imate nekoj predlog kako da go resime ova?
2022 03 17
Jas nemam,nitu predlog ,nitu idea. Kasno primetiv,ne se sekjavam dali cuvav smetka. Kako i da e,pisav na oficijalnata strana fb,pa dobiv sovet da pisam mail vo Srbija,ova ona.. znaete kako e koga sakaat da te otkacat i da napravat deka e komplicirano ,do tolku za sam da se otkazes. I se otkazav :( ,a obicno ne sum toj tip na covek. I mene ne mi bese verno,mada da vi kazam ,na kolku artikli ja probav aplikacijata..ke se iznenaditw kolku falsifikati koristime :(
2022 03 17
Здраво на сите, случајно наидов на темата и би сакал да споделам со вас она што го знам од искуство, познаници кои се во овој бизнис, мои пребарувања и како јас внимавам да не се “клизнам” на копија производ. До сега само еднаш се имам клизнато и само еднаш купив производ кој подоцна всушност видов дека е одлична реплика :) Најпрво, QR код не е никаква автентичност бидејќи голем дел од копиите веќе имаат QR код кој ве води до нивната веб страница. Дури и онлајн бутиците кои продаваат “брендирана гардероба” покажуваат т.н. автентичност со скенирање на QR код како ги води до веб страницата. Креирање на QR код е бесплатно и може да го генерира кој сака. Не ги потценувајте репликите, тие стануваат се подобри и многу е тешко некогаш да ги приметите. Автентичност преку скенирање на QR код оди исклучиво со дополнителен CLG код кои се наоѓаат на етикетите на производот, а се внесува на веб страницата на Сertilogo. Можете веднаш да проверите/докажете автентичност, како на пример за брендот Armani Exchange. Или со најновиот тренд на премиум брендовите преку NFC откако телефонот ќе го допрете до логото на производот, тоа е најчесто во новите јакни на Moncler и други нивни производи.
2022 04 27
Совет за како да препознаете реплика производ во неколку чекори: Внатрешни етикети - најчесто се чудно испечатени и највеќе се греши во кодот на производот и скоро секогаш тој е ист или не се совпаѓа со производот, на пример стои дека е маица, а всушност е јакна или обратно. Надворешни етикети – не секогаш ги има, но доколку ги има, тие многу често не се добро испечатени. Може да проверите како изгледаат етикетите за одреден бренд онлајн, како на пример ако се испечатени на обичен картон, а оригиналните се испечатени на картон со сјај, значи дека нешто не е во ред. Многу често имаат и цена која не е на соодветното место. Исто така имаат и баркод кој исто така може да го пребарате онлајн. Некои од нив имаат и холограм на внатрешните етикети (како на пример The North Face). Многу ретко може да дојдете до реплика со холограм и некој што воопшто не е запознает со овој тип на докажување на автентичност ќе ви каже дека е чуден холограмот на внатрешната етикета. Доста корисно за пребарување на постоење на производ: Инсталирајте Google Lens апликација, преку која може да пребарувате одредени производи преку слика (директно од камера или преку принтскрин) и ќе проверите дали воопшто постои производот во некоја продавница и секако дали е таков каков што изгледа. Најчесто кога пребарувате, ако го најдете производот, ќе дојдете до сајтови кои имаат повеќе информации како SKU/LОТ/Style code/RN,CA code - број кој би требало да го има на етикетата или кутијата. Тој код е генерално за одредени производи и доколку се поклопува со производот кој го гледате, тогаш големи се шансите тој да е оригинален.
2022 04 27
Made in: најчесто репликите се China, многу ретко тие се Turkey, Vietnam, итн. Премногу кинески букви не е добро :) Проверете и оnline How to spot fake Guess/Karl shirt и ќе дојдете до голем број на туторијали, артикли и текстови околу автентичност и како да внимавате. Ако во иднина се двоумите за некој (поскап) производ дали е оригинален или не, слободно пишете и ќе ви помогнам во потврдување на автентичноста (особено за патики, маички, дуксери или она што најмногу го носам и купувам) :)
2022 04 27
Studiozno i precizno napisano so eden kup korisni informacii . Bravo i edno golemo blagodaram!!!
2022 04 28