Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

Форум /

Убавина, стил, здравје /

Нега за тело, убавина, козметики /

Моето искуство со The Ordinary

Здраво девојки, бидејќи цело време тестирам производи за нега на кожа сакав да го споделам моето искуство со производите на The Ordinary. Овој бренд стана многу популарен последните 2 години и баш бев возбудена а воедно и љубопитна дали стварно се толку добри 😊. Имам комбинирана кожа (обично сува но со огрооомни пори на Т зоната и црнки). Ќе пробам да бидам кратка и концизна па ако имате било какви прашања слободно пишете. Овие се производите кои ги користев: ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/2e3ec629205910085918074904202a8d.jpg) 1.The Ordinary Retinol 0.2% in Squalene Овој производ е ретиноид кој според нив ја обновува кожата, ги избелува лузните од акни, и се бори против мали брчки. Бидејќи јас долго време користев SONA ( крема која исто така припаѓа на семејството на ретиноиди а е многу појака според мене), немав буквално никаков ефект после 1 месец користење на The Ordinary ретинолот. Нареден пат ќе пробам со 0.5% 😊
2021 11 26
![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/493bb71f2eff7e62de9beb904823136d.jpg) 2.The Ordinary Azelaic Acid suspension 10% Овој производ е многу добар за мозолчиња , мене лично ми помогна доста, ги суши брзо, но има доста јак мирис воедно и кожата ја суши, така да се аплицира само локално (не цело лице). ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/e16f10b9d74fdb0a215c259a0812a94f.jpg) 3.The Ordinary Niacinamide 10%- Zinc1% Производот нуди хидратација и спречува лачење на прекумерен себум, исто така се користи и за избелување на лузни. Јас бидејќи имам сува кожа секогаш ми остануваше не впиена на кожата и леплива, во однос на избелување на лузните не ми помогна, но би била идеална за тие што имаат мрсна кожа. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/06b073dc201abe8393952fd317803161.jpg) 4. 4.The Ordinary AHA30% BHA2% peeling solution Доста јак хемиски ексфолијатор кој го аплицирате максимум 2 пати неделно и го оставате максимум 10 минути да отстои. Дефинитивно би го купила повторно, помага за избелување на лузни, дава прекрасен сјај но можно е кожата да почне да се лупи што е сосема нормално, бидејки самиот Ph на производот ја тера кожата да се лупи т.е се возобновува површинскиот слој. * Сликите се превземени од интернет и се од информативен карактер. *Производите се нарачани од официјалната страна на deciem.com , ги има и тука но со доста повисока цена, секако би ви препорачала да нарачувате од официјалната страна. *Планирам да испробам уште производи, па ако ве интересира ќе постирам повторно :D
2021 11 26
Слободно нека се приклучат и други членки кои пробале производи на The Ordinary, да споделиме искуства :D
2021 11 26
Super tema :D
2021 11 27
> purplethings22: > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/493bb71f2eff7e62de9beb904823136d.jpg) > 2.The Ordinary Azelaic Acid suspension 10% > Овој производ е многу добар за мозолчиња , мене лично ми помогна доста, ги суши брзо, но има доста јак мирис воедно и кожата ја суши, така да се аплицира само локално (не цело лице). > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/e16f10b9d74fdb0a215c259a0812a94f.jpg) > 3.The Ordinary Niacinamide 10%- Zinc1% > Производот нуди хидратација и спречува лачење на прекумерен себум, исто така се користи и за избелување на лузни. Јас бидејќи имам сува кожа секогаш ми остануваше не впиена на кожата и леплива, во однос на избелување на лузните не ми помогна, но би била идеална за тие што имаат мрсна кожа. > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/06b073dc201abe8393952fd317803161.jpg) > 4. 4.The Ordinary AHA30% BHA2% peeling solution > Доста јак хемиски ексфолијатор кој го аплицирате максимум 2 пати неделно и го оставате максимум 10 минути да отстои. Дефинитивно би го купила повторно, помага за избелување на лузни, дава прекрасен сјај но можно е кожата да почне да се лупи што е сосема нормално, бидејки самиот Ph на производот ја тера кожата да се лупи т.е се возобновува површинскиот слој. > * Сликите се превземени од интернет и се од информативен карактер. > *Производите се нарачани од официјалната страна на deciem.com , ги има и тука но со доста повисока цена, секако би ви препорачала да нарачувате од официјалната страна. > *Планирам да испробам уште производи, па ако ве интересира ќе постирам повторно :D А каде може во Скопје да се купи оваа козметика ?
2021 12 09
> majamajajas: > > purplethings22: > > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/493bb71f2eff7e62de9beb904823136d.jpg) > > 2.The Ordinary Azelaic Acid suspension 10% > > Овој производ е многу добар за мозолчиња , мене лично ми помогна доста, ги суши брзо, но има доста јак мирис воедно и кожата ја суши, така да се аплицира само локално (не цело лице). > > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/e16f10b9d74fdb0a215c259a0812a94f.jpg) > > 3.The Ordinary Niacinamide 10%- Zinc1% > > Производот нуди хидратација и спречува лачење на прекумерен себум, исто така се користи и за избелување на лузни. Јас бидејќи имам сува кожа секогаш ми остануваше не впиена на кожата и леплива, во однос на избелување на лузните не ми помогна, но би била идеална за тие што имаат мрсна кожа. > > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/06b073dc201abe8393952fd317803161.jpg) > > 4. 4.The Ordinary AHA30% BHA2% peeling solution > > Доста јак хемиски ексфолијатор кој го аплицирате максимум 2 пати неделно и го оставате максимум 10 минути да отстои. Дефинитивно би го купила повторно, помага за избелување на лузни, дава прекрасен сјај но можно е кожата да почне да се лупи што е сосема нормално, бидејки самиот Ph на производот ја тера кожата да се лупи т.е се возобновува површинскиот слој. > > * Сликите се превземени од интернет и се од информативен карактер. > > *Производите се нарачани од официјалната страна на deciem.com , ги има и тука но со доста повисока цена, секако би ви препорачала да нарачувате од официјалната страна. > > *Планирам да испробам уште производи, па ако ве интересира ќе постирам повторно :D > А каде може во Скопје да се купи оваа козметика ? Кај нас може да ги најдете на страната https://gloshop.mk/ или преку инстаграм на @gloskin.mk и https://www.instagram.com/glowink.mk/:) (можеби има и други страници но јас само овие ги знам)
2021 12 10