Профил Подесувања Репутација Разговори Омилени Одјави се

Форум /

Убавина, стил, здравје /

Спорт и исхрана /

Tema: Dieta i ishrana

> Ance09: > > Ance09: > > > MIA.pinky: > > > Devojki, > > > dajte predlog kako da se oslabe? > > > Sto treba da izbegnuvam da jadam... imate li nekoja ideja za dieta? > > > Imam problem.. navecer mnogu mi se jade :( > > Dokolku sakas da oslabes, a potoa da ne gi vratis kilogramite mila definitivno dieta ne e prav izbor. Od koi pricini? Zatoa sto dietata e samo privremeno, sigurno nema do krajot na zivotot da jades edno vareno jajce i casa jogurt za dorucek, ednostavno ne izvodlivo e. > > **PRODOLZUVA** > Zgora na se kilazata sto se gubi na takvi rigorozni dieti tesko da doagja od masnoto tkivo(saloto), najcesto toa e gubenje na visok voda, pa duri i muskul. > Mozam mnogu da zboruvam na ovaa tema i bas mi e drago sto pokazuvate interes i sto se grizite za sopstvenoto zdravje, toa me raduva i bas zatoa bi sakala dokolku mozam da pomognam. Jas ne bi ti preporacuvala nikakvi dieti, vo interes na tvoeto zdravje zatoa sto e najvazno. Najdobro e da zapocnes poleka, so mali cekori za pogolema cel. Ne znam kakvo iskustvo si imala do sega so ishranata i so vezbanjeto megjutoa ke ti dadam nekolku soveti pa ako imas nekoe prasanje slobodno postavi go.
2019 07 12
> Ance09: > > Ance09: > > > Ance09: > > > > MIA.pinky: > > > > Devojki, > > > > dajte predlog kako da se oslabe? > > > > Sto treba da izbegnuvam da jadam... imate li nekoja ideja za dieta? > > > > Imam problem.. navecer mnogu mi se jade :( > > > Dokolku sakas da oslabes, a potoa da ne gi vratis kilogramite mila definitivno dieta ne e prav izbor. Od koi pricini? Zatoa sto dietata e samo privremeno, sigurno nema do krajot na zivotot da jades edno vareno jajce i casa jogurt za dorucek, ednostavno ne izvodlivo e. > > > **PRODOLZUVA** > > Zgora na se kilazata sto se gubi na takvi rigorozni dieti tesko da doagja od masnoto tkivo(saloto), najcesto toa e gubenje na visok voda, pa duri i muskul. > > Mozam mnogu da zboruvam na ovaa tema i bas mi e drago sto pokazuvate interes i sto se grizite za sopstvenoto zdravje, toa me raduva i bas zatoa bi sakala dokolku mozam da pomognam. > Jas ne bi ti preporacuvala nikakvi dieti, vo interes na tvoeto zdravje zatoa sto e najvazno. Najdobro e da zapocnes poleka, so mali cekori za pogolema cel. Ne znam kakvo iskustvo si imala do sega so ishranata i so vezbanjeto megjutoa ke ti dadam nekolku soveti pa ako imas nekoe prasanje slobodno postavi go. Fakt e deka ne mozes ako do vcera si jadela po celo cokolado, cipsovi, lebovi od utre da reces stop i da prestanes da gi jades. Toa nema da se sluci. Toa bara vreme, formiranje na navika, zatoa kako sto rekov treba da se pocne so malki promeni i toa da se nadograduva.
2019 07 12
> Ance09: > > Ance09: > > > Ance09: > > > > Ance09: > > > > > MIA.pinky: > > > > > Devojki, > > > > > dajte predlog kako da se oslabe? > > > > > Sto treba da izbegnuvam da jadam... imate li nekoja ideja za dieta? > > > > > Imam problem.. navecer mnogu mi se jade :( > > > > Dokolku sakas da oslabes, a potoa da ne gi vratis kilogramite mila definitivno dieta ne e prav izbor. Od koi pricini? Zatoa sto dietata e samo privremeno, sigurno nema do krajot na zivotot da jades edno vareno jajce i casa jogurt za dorucek, ednostavno ne izvodlivo e. > > > > **PRODOLZUVA** > > > Zgora na se kilazata sto se gubi na takvi rigorozni dieti tesko da doagja od masnoto tkivo(saloto), najcesto toa e gubenje na visok voda, pa duri i muskul. > > > Mozam mnogu da zboruvam na ovaa tema i bas mi e drago sto pokazuvate interes i sto se grizite za sopstvenoto zdravje, toa me raduva i bas zatoa bi sakala dokolku mozam da pomognam. > > Jas ne bi ti preporacuvala nikakvi dieti, vo interes na tvoeto zdravje zatoa sto e najvazno. Najdobro e da zapocnes poleka, so mali cekori za pogolema cel. Ne znam kakvo iskustvo si imala do sega so ishranata i so vezbanjeto megjutoa ke ti dadam nekolku soveti pa ako imas nekoe prasanje slobodno postavi go. > Fakt e deka ne mozes ako do vcera si jadela po celo cokolado, cipsovi, lebovi od utre da reces stop i da prestanes da gi jades. Toa nema da se sluci. Toa bara vreme, formiranje na navika, zatoa kako sto rekov treba da se pocne so malki promeni i toa da se nadograduva. Pred se, slabeenjeto ne e samo sto jades, ima mnogu poveke os toa: tvoite naviki, tvojot mentalen stav kon toa, spienjeto, hormonite i red drugi faktori koi mozebi mnogu lugje gi zanemaruvaat. Podgotvi se za tvojata cel, podgotvi pozitivna energija i pozitiven stav bidejki ke ti trreba.
2019 07 12
> Ance09: > > Ance09: > > > Ance09: > > > > Ance09: > > > > > Ance09: > > > > > > MIA.pinky: > > > > > > Devojki, > > > > > > dajte predlog kako da se oslabe? > > > > > > Sto treba da izbegnuvam da jadam... imate li nekoja ideja za dieta? > > > > > > Imam problem.. navecer mnogu mi se jade :( > > > > > Dokolku sakas da oslabes, a potoa da ne gi vratis kilogramite mila definitivno dieta ne e prav izbor. Od koi pricini? Zatoa sto dietata e samo privremeno, sigurno nema do krajot na zivotot da jades edno vareno jajce i casa jogurt za dorucek, ednostavno ne izvodlivo e. > > > > > **PRODOLZUVA** > > > > Zgora na se kilazata sto se gubi na takvi rigorozni dieti tesko da doagja od masnoto tkivo(saloto), najcesto toa e gubenje na visok voda, pa duri i muskul. > > > > Mozam mnogu da zboruvam na ovaa tema i bas mi e drago sto pokazuvate interes i sto se grizite za sopstvenoto zdravje, toa me raduva i bas zatoa bi sakala dokolku mozam da pomognam. > > > Jas ne bi ti preporacuvala nikakvi dieti, vo interes na tvoeto zdravje zatoa sto e najvazno. Najdobro e da zapocnes poleka, so mali cekori za pogolema cel. Ne znam kakvo iskustvo si imala do sega so ishranata i so vezbanjeto megjutoa ke ti dadam nekolku soveti pa ako imas nekoe prasanje slobodno postavi go. > > Fakt e deka ne mozes ako do vcera si jadela po celo cokolado, cipsovi, lebovi od utre da reces stop i da prestanes da gi jades. Toa nema da se sluci. Toa bara vreme, formiranje na navika, zatoa kako sto rekov treba da se pocne so malki promeni i toa da se nadograduva. > Pred se, slabeenjeto ne e samo sto jades, ima mnogu poveke os toa: tvoite naviki, tvojot mentalen stav kon toa, spienjeto, hormonite i red drugi faktori koi mozebi mnogu lugje gi zanemaruvaat. > Podgotvi se za tvojata cel, podgotvi pozitivna energija i pozitiven stav bidejki ke ti trreba. ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/94f28bf694f6205511fbfe5cdf50a184.jpg)
2019 07 12
> Ance09: > > Ance09: > > > Ance09: > > > > Ance09: > > > > > Ance09: > > > > > > Ance09: > > > > > > > MIA.pinky: > > > > > > > Devojki, > > > > > > > dajte predlog kako da se oslabe? > > > > > > > Sto treba da izbegnuvam da jadam... imate li nekoja ideja za dieta? > > > > > > > Imam problem.. navecer mnogu mi se jade :( > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/94f28bf694f6205511fbfe5cdf50a184.jpg) ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/0b329d6aa55f802d6bc6e31b94ef5b97.jpg)
2019 07 12
> Ance09: > > Ance09: > > > Ance09: > > > > Ance09: > > > > > Ance09: > > > > > > Ance09: > > > > > > > Ance09: > > > > > > > > MIA.pinky: > > > > > > > > Devojki, > > > > > > > > dajte predlog kako da se oslabe? > > > > > > > > Sto treba da izbegnuvam da jadam... imate li nekoja ideja za dieta? > > > > > > > > Imam problem.. navecer mnogu mi se jade :( > > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/94f28bf694f6205511fbfe5cdf50a184.jpg) > ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/0b329d6aa55f802d6bc6e31b94ef5b97.jpg) ![](http://img2.mojagarderoba.mk/mk/images/message/c735761861b77a30c00a09728c625cea.jpg)
2019 07 12
> kuzmanova: > Offf > Jas baram predlog pak kako da se popravam > Sekoj so svojata maka Za da kacis kilaza tvojata ishrana treba da se koncentrira na proteini i jaglehidrati, pa eve ti dobri izvori za toa👉👉od jaglehidrati vnesuvaj: bel oriz, spageti, ovesni snegulki, ovosje itn Proteinite se isto mnogu vazni od tuka mozes da vnesuvas sekakov vid na meso, iato taka i tuna,riba, jajca, urda i edna saka jatkasti plodovi na den(po moznost bademi), pienjeto mnogu voda i 8h spienne navecer se zadolzitelni za bilo koja cel Vezbanjeto isto taka mnogu ke ti pomogne no nemoj nikako da se fokusiras na kardio vezbi(vozenje, trcanje, skokanje), pravi vezbi so tezini(moze i so sopstvenata tezina nq tvoeto telo-ne ti trreba oprema) t.e vezbi za oformuvanje na teloto: cucnjevi-squats, iscekor-lunges, zenski sklekovi, stomacni i mnogu drugi vezbi koi sto mozes dq gi najdes na youtube i da gi izveduvas od komfortot na tbojot dom, ako imas prasannje slobodno postavi go drago ke mi bide dokolku ti pomognam ☺️
2019 07 12
Najdobra dieta, a da ne e do tolku rigorozna? :)
2019 08 10
Можеби и најдобрата за другите диета ,за тебе нема да биде успешна. Направи си еднонеделан список на храната која ја внесуваш и по кој редослед ја консумираш.Тоа што е со масти,бело брашно и шеќер го намалуваш и постепено почнуваш со режим на исхрана.На пример: Наутро чаша млака вода со малку лимон. Подоцна овошје најчесто банана и др.сезонско,ќе избираш со помалку шеќер Пред оброк една чаша вода,можес да појадуваш омлет со белки и една жолча и едно до две интегрални лебчиња.
2019 09 29
Zdravo zenski.Da vi se priklucam na temava.Pred 3 godini ostanav bremena so 1 dete znaci togas bev 25 godini.Visoka sum 185,vo tekot na bremenosta kaciv 23 kila.Posle edna godina resiv ke gi simnuvam i toa so dieta ne po pravila tuka po princip ne jadam blago, ne jadam leb i nisto sto doaga od kesecki(cipsovi,smoki itn) fast food.SE macev na zdrav nacin i oslabnav 13 kila,so gladuvanje i istostuvanje za 3 meseci site gi vrativ.Bukvalno se razocarav i si vikam ja vaka izgleda ke si bidam poso ova e preteko ne se izdrzuva.Cel zivot sum bila slaba i mnogu mi bese krivo,ne mozev da se pomiram.Edna drugarka postojano mi zborese Herbalife probaj pa probaj.Iskreno ne veruvav!!! Ama vikam aj ke probam nema so da izgubam.Za 3 meseci simnav 18 kila.Eve od togas pominaa 4 meseci i nemam gram vrateno i jadam se! Ama mi se nauci zeludnikot na pomalku hrana i od malku se zadovoluva.Znaci bolje nesto nemam probano.Koj saka poveke info psoto sega sum vecer clen na Herbalife za ceni i kako funkicionira neka pisuva slobodno.Od srece vi kazauvam nema da zazalite ! P.S NAJTESKIOT DEL NA DIETITE E PRIGOTVUVANJE I PLANIRANJE NA OBROCITE DA MISLIS 3 PATI DNEVNO SO DA JADES !!! Te istostuva toa so ovie sejkovi DORUCEK I VECERA TI E SEJK SO MLEKO SAMO NA RUCEK SI JADE STO SAKAS MESO SO SALATA,RIBA, ITN .
2019 10 07
1 2